Příroda

Ještě před pár desetiletími špinavé, nyní patří Krušné hory mezi nejčistější v republice. Ukázal to průzkum České geologické služby, podle kterého patří zdejší vrcholky společně s Jeseníky k těm, které jsou v nejlepší kondici. I proto přitahují daleko více turistů, než tomu bylo před lety

PŘIJEĎTE I VY OBJEVOVAT KRÁSY KRUŠNÝCH HOR

ATRAKCE_1_MODRINOVA_ALEJ

Modřínová alej u Šindelové

Hned vedle naší farmičky, podél cesty k nedalekému loveckému zámečku Favorit stojí alej 84 památných modřínů. (Stáří stromů: 170-200 let (rok 2013)).

ATRAKCE_2_KAMENNY_HRIB

Přírodní památka Kamenný hřib

Dobře viditelný od silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Patří mezi četné vypreparované skály zdejšího žulového masívu. Vytvarování do tvaru hřibu je velmi vzácným úkazem.

ATRAKCE_3_ROTAVSKE_VARHANY

Rotavské varhany

Přírodní památka Rotavské varhany, s vynikající ukázkou sloupcovitého rozpadu čediče. Stěny bývalého lomu se skládají až z 12m vysokých, vějířovitě uspořádaných hranolů, které připomínají varhanní píšťaly. Z čedičového vrcholku je nádherná panoramatická vyhlídka na Rotavu a široké okolí.

ATRAKCE_4_TATROVICE

Přehrada Tatrovice

Úžasné koupaní uprostřed lesů. Přehradu obklopují písčité a travnaté pláže. A jedna z nich je dokonce nudistická. Tatrovická přehrada je pověstná svou čistotou i díky několika malým přítokům z krušnohorských planin.

ATRAKCE_5_SPICAK

Špičák u Přebuzi

Necelých 10 km od naší farmičky velmi příjemnou procházkou lesem najdete vrchol Špičák u Přebuzi. Nadmořská výška vrcholu je 990m. Celá trasa je sjízdná i na kole, jen posledních 200 metrů k samotnému vrcholu, musíme sedlo kola opustit. Na samotném vrcholu je příjemné posezení v dřevěném altánku s výhledem na Krušné hory, na hluboké údolí Rájeckého potoka, Bublavu a protější vrchol Bukovec (901m.n.nm).

ATRAKCE_6_PREBUZ

Přírodní park Přebuz

Přírodní park se rozkládá na rozloze 9859 ha při státní hranici s Německem, v blízkosti obce Přebuz, necelých 10 minut jízdy autem od naší farmičky.

Jedná se o rozsáhlý komplex vrchovištních rašelinišť a návazných lesních ekosystémů. Jejich nejzachovalejší ukázky jsou zvláště chráněny v národních přírodních rezervacích Velké jeřábí jezero a Velký močál a v přírodní památce Rašeliniště Haar. V přírodním parku se nacházejí zbytky původní charakteristické historické zástavby krušnohorského stylu.

ATRAKCE_7_ROLAVSKA_VRCHOVISTE

Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště

Nově vytvořená přírodní rezervace se nalézá mezi osadami Rolava, Jelení a německým Carsfeldem, kde mimochodem najdeme nejvýše položenou přehradu v těchto horách. Rolavská vrchoviště získala mimořádnou ochranu hlavně díky velmi zachovalému komplexu horských rašelinišť a podmáčených smrčin s jejich typickou flórou a faunou.

ATRAKCE_8_VELKY_MOCAL

Národní přírodní rezervace Velký močál

Rozkládá se na ploše necelých 51ha v nadmořské výšce 910–930 m.n.m. Rezervace byla vyhlášena v roce 1969.

Pokud se nám podaří zdolat neprůstupný okraj tvořený borovicemi, otevře se nám plocha s četnými jezírky střídajícími suchá místa s borovicí.

Přijdou si zde na své obdivovatelé masožravých rostlin. Najdeme zde tři zástupce rosnatek . A to rosnatku okrouhlolistou a stejně tak rosnatku anglickou.

Komentáře nejsou povoleny.